UDDANNELSE
2017-2021 : Dokumentarinstruktør, Den Danske Filmskole
2016-2017 : Praktikant, DR Ung
2014-2017 : Tv- og medietilrettelæggelse, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
2013-2014 : European Film College
2010-2013 : Station Next, Aarhus
2009-2012 : Aarhus Katedralskole
2008-2009 : Klejtrup Musikefterskole

UDMÆRKELSER
2018: Nomineret til 'Bedste reportageserie', TV Prisen 2018 (I forreste række)
2017: Modtager af Statens Kunstfond legat på 50.000 kr. til færdiggørelse af dokumentarfilm (Trommeslager)
2016: Vinder af 'Kravlingprisen for Design', 2016 (Kærestesorgens DNA)
2016: Nomineret til 'Kravlingprisen for TV og Foto', 2016 (Tigerbarn)
2015: Vinder af 'Årets bedste film', Danidas Verdensbilledlegat 2015 (Tigerbarn)
2014 : I top 3 til ’Bedste Danske Kortfilm’, Odense Internationale Filmfestival 2014 (Radio Life)
2014 : Vinder af 'Cinematic Achievment Award', THESS International Film Festival 2014 (Dis)
2012 : 1. præmie, fotokonkurrence 'EU Snapshots of Your Life', Danish EU Presidency
2007 : 2. præmie, Børnevideomarathon 2007 (117)

2018
CROQUIS øvelse (instruktør) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
MALTE DUEHOLM live session (fotograf + klipper) Josefine Exner, Malte Dueholm
PAPIRFAMILIE familieportræt (instruktør + medvirkende) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
CREME DE LA CREME behind the scenes (fotograf + klipper) Jarl Kaldan & Josefine Exner, Designmuseum Danmark
SONATE TIL SØSTER en suite (instruktør + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
TROMMESLAGER dokumentar (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, Copenhagen Film Company Short & Doc
FOLKEMUSIKKEN SOVER ALDRIG dokumentar (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner
KAMERASPEJL serielt forløb (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
TANKEN OM IRLAND livesession (fotograf + klipper) Hvalfugl
TOSOMHED tre karakterer i et rum (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
FREMMED LAND livesession (fotograf + klipper) Hvalfugl

2017
I FORRESTE RÆKKE dokumentarserie (tilrettelægger + fotograf) Rikke Frøbert, DR3
TIGERBARN dokumentar (instruktør + fotograf) Josefine Exner, Danidas Verdensbilledlegat
STILHED FØR STORMEN livesession (fotograf + klipper) Hvalfugl
GENERATION HOLLYWOOD dokumentarserie (tilrettelægger + fotograf) Rikke Frøbert, DR3
MARTIN UDEN X dokumentarserie (redaktion) Sebastian Ottenstein, DR3
ROMAERNE KOMMER dokumentarserie (b fotograf) Harley Hersom, DR3
SIRI - EN PRINSESSE GI'R ALDRIG OP dokumentarserie (visuel producer) Mia Yoo, DR3
NOVEMBERHYMNE live session (fotograf + klipper) Hvalfugl
LUFTKASTEL venneportræt (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
KYS UNDER SKYER et kys (instruktør + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
HAM SOM IKKE ER kæresteportræt (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole
ANNA ANDERS ELINE elevportræt (instruktør + klipper) Josefine Exner, Den Danske Filmskole

2016
HIMLEN ULMER musikvideo (instruktør + fotograf + klipper) Camilla Skjærbæk
LIGE VED OG NÆSTEN FRA RIO tv-program (visuel producer + fotograf + klipper) Andreas Bense, DR3
KALD MIG BARE EN TABER musikvideo (art director + b fotograf) Justin Ulbrichsen, DR3
GULD TIL DANMARK satire (fotograf + production designer) Justin Ulbrichsen, DR3
TOTALT TEENAGEHJERNE tv-program (visuel producer + klipper) Kathrine Rauff, DR3
DE SMUKKE PIGER dokumentarserie (grafiker) Nynne Duvå Hall, DR3
THE ART OF ESCAPISM live session (fotograf + klipper) The Art of Escapism
KNALD ELLER FALD infografik (animator + fotograf + klipper) Kathrine Rauff, DR3

2015
KÆRESTESORGENS DNA infografik (animator + fotograf + klipper) Lars Ostenfeld, DR3
MUSEET FOR SØFART reklamevideo (fotograf + klipper) Museet for Søfart
ASYLDRØMME feature (tilrettelægger + fotograf + klipper) DMJX
IDA DAVIDSEN dokumentar (fotograf) Christine Hermansen, Roberta Film

2014
RADIO LIFE dokumentar (klipper) Glen Grant & Ejner Seidelin, European Film College
MISANTROPOLIS webisode (klipper) Christopher Krøyer, Aarhus Filmværksted
ENEVÆLDE kortfilm (fotograf + klipper) Paulina Witte, European Film College
DISINGENUOUS kortfilm (fotograf) Vincent Tilanus, European Film College
DIS kortfilm (fotograf + klipper) Sverre Aune, European Film College
LILLE TROLD kortfilm (fotograf + klipper) Marie de Hert & Josefine Exner, European Film College
MONK’S MOUNTAIN live session (fotograf + klipper) Albert Monk

2013
HUMAN kortfilm (instruktør + klipper + animator) Josefine Exner, Station Next
MORS BLOMSTER kortfilm (instruktør) Josefine Exner, European Film College
SH. kunstfilm (instruktør + fotograf) Josefine Exner, European Film College
MARIEKE dokumentar (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner, European Film College

2012
SVALEN kortfilm (fotograf) Josephine Kristoffersen, Station Next

2007
117 kortfilm (instruktør + fotograf + klipper) Josefine Exner & Pernille Steensig, Børnevideomarathon